Dohoda o voľnom obchode medzi USA a EÚ je Obamovou prioritou

Berlín 26. februára (TASR) – Dohoda o voľnom obchode medzi USA a Európou je prioritou druhej administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu, citovala agentúra AP slová amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho. Takáto dohoda by podľa neho vytvorila nové pracovné miesta na oboch stranách Atlantiku.

Kerry sa dnes stretol s nemeckými politikmi. Po stretnutí povedal, že dohoda o voľnom obchode vytvorí "pracovné miesta pre Nemcov, Američanov a všetkých Európanov a podporí európsku ekonomiku".

Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle po stretnutí s Kerrym uviedol, že rokovania o transatlantickej obchodnej dohode by sa mohli začať v lete.

Lídri Európskej únie (EÚ) sa na summite začiatkom februára dohodli, že sa budú snažiť o vytvorenie zóny voľného obchodu s USA. Obchodná dohoda by zahŕňala krajiny, na ktoré pripadá polovica ekonomického výkonu sveta.

Veľkí exportéri Nemecko a Británia získali na summite podporu ostatných členov, aby únia mohla začať rokovania s USA o zóne voľného obchodu. Mnohí lídri veria, že prípadná dohoda by Európe pomohla dostať sa z bankovej a dlhovej krízy.

Informovala o tom agentúra AP.

2 lom gl