Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny v apríli klesla

Limburg 8. apríla (TASR) – Dôvera európskych investorov v ekonomiku eurozóny v apríli klesla už druhý mesiac po sebe a oveľa výraznejšie, ako analytici predpovedali. Dôvodom sú podmienky úveru pre Cyprus a predovšetkým nedobrovoľná účasť bohatých klientov na záchrane tamojších bánk. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu inštitútu Sentix so sídlom v nemeckom Limburgu, ktoré dnes zverejnili agentúry Bloomberg a RTTNews.

Výsledok prieskumu odhalil, že hodnota indexu, ktorý odráža náladu investorov v celej menovej únii, sa tento mesiac prudko prepadla na -17,3 bodu z marcových -10,6 bodu a dosiahla tak najnižšiu úroveň od decembra 2012. Analytici pritom očakávali, že klesne o niečo menej, na -12,8 bodu.

Aj index hodnotenia súčasných podmienok v eurozóne tento mesiac strmo klesol na -33,5 bodu z -27,8 bodu v marci, zatiaľ čo aprílový ukazovateľ očakávaní sa znížil na 0,5 bodu z 8,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci.

Sentix zostavuje index už viac ako osem rokov na základe prieskumu medzi investormi. Kladná hodnota indexu signalizuje optimizmus a zápornú pesimistickú náladu.

Cyprus medzitým postupne zmierňuje kontrolu kapitálu, ktorú zaviedol ako vôbec prvý štát v histórii eurozóny, aby zabránil odlivu vkladov. Záchranný program pre Cyprus totiž počíta s tým, že bohatí klienti ostrovných bánk, ktorí majú na účtoch viac ako 100.000 eur, sa budú musieť zapojiť do tohto programu a odpísať veľké straty zo svojich vkladov. Tento bezprecedentný krok vyvolal v eurozóne nervozitu.

12 bal vs