Dôvera investorov v ekonomiku KSVE v januári vzrástla

Bukurešť 22. januára (TASR) – Dôvera investorov v strednej a východnej Európe v januári 2010 vzrástla a dosiahla rekordnú úroveň. Očakávajú totiž, že región bude profitovať z obnovenia dopytu v západnej Európe po exporte z Východu.

Index očakávaní investorov a analytikov ohľadne vývoja ekonomiky regiónu v najbližších 6 mesiacoch sa zvýšil v januári 2010 na 58,1 bodu z 52,1 bodu v decembri 2009 a dosiahol najvyššiu hodnotu od konca roku 2007. Vyplýva to z prieskumu Centra pre výskum európskej ekonomiky (ZEW) a Erste Bank.

Ešte prudšie pritom vzrástol index vlani v decembri, keď doslova vyskočil oproti predchádzajúcemu mesiacu o 21,1 bodu.

"Finančný trh očakáva, že ekonomická situácia v regióne sa do polovice roka zlepší," skonštatovala Mariela Borrelová, analytička ZEW.

Krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) podľa ZEW profitujú z ožívania ekonomík a rastu objednávok v západnej Európe.

V prvom mesiaci roka sa najviac zlepšili vyhliadky Rumunska, ktoré má od decembra novú vládu po mesiacoch chaosu. Index očakávaní v prípade Rumunska vzrástol v januári 2010 o 25,7 bodu na 64,4 bodu a je tretí najvyšší v rámci KSVE. Druhý najväčší prírastok zaznamenalo Maďarsko, ktorého index stúpol za mesiac o 25,2 bodu na 64,8 bodu. Naopak, najmenej sa zvýšil tento index v prípade Slovenska, a to len o 2,7 bodu na 61,7 bodu.

Dôvera investorov a analytikov v ekonomiku regiónu v januári vzrástla vo všetkých krajinách s výnimkou Rakúska, kde index očakávaní klesol o 6,8 bodu na 55,7 bodu.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal pop