Dôvera investorov v eurozóne sa tento mesiac nečakane zlepšila

Brusel 10. februára (TASR) – Dôvera investorov v eurozóne sa tento mesiac prekvapujúco zlepšila a dosiahla najvyššiu úroveň od apríla 2011. Investori začínajú pozitívnejšie hodnotiť podmienky v menovom bloku, ktorý sa postupne zotavuje z recesie. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews s odvolaním sa na výsledky najnovšieho prieskumu inštitútu Sentix.

Podľa neho februárový index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 18 štátoch menovej únie, vzrástol medzimesačne o 1,4 bodu na 13,3 bodu z januárových 11,9 bodu. Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, pritom odhadovali, že index klesne na 10,7 bodu.

"Investori vo februári očakávajú ďalšie zlepšenie situácie v regióne, kde sa platí eurom," konštatoval hlavný analytik Sentix Sebastian Wanke. Pripomenul však, že deflácia stále predstavuje hrozbu pre eurozónu.

Pozitívna nálada investorov sa odrazila aj na raste čiastkového indexu, ktorý odráža hodnotenie súčasných podmienok v menovej únii. Jeho hodnota sa vo februári zvýšila na 1,8 bodu z -0,8 bodu v januári a prvýkrát od augusta 2011 dosiahla kladné číslo.

Tento mesiac vzrástol aj index očakávaní investorov, i keď len mierne, na 25,5 bodu z 25,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci.

Sentix zostavuje index už viac ako deväť rokov na základe prieskumu medzi investormi, ktorý sa uskutočnil v dňoch 6. až 8. februára.

12 bal gl