Dôvera v ďalší vývoj hospodárstva eurozóny v máji klesla

Brusel 31. mája (TASR) – Dôvera v ďalší vývoj hospodárstva eurozóny v máji prudko klesla. Na tento výsledok mala síce čiastočne vplyv zmena metodiky Európskej komisie, no hlavným dôvodom zhoršovania nálady v menovej únii je dlhová kríza Grécka, ktorá otriasa trhmi.

Index ekonomického sentimentu (ESI) 16 krajín eurozóny sa v máji 2010 znížil o 2,2 bodu na 98,4 bodu z aprílových 100,6 bodu, pričom komisia zaznamenala pokles takmer všetkých komponentov indexu. ESI je pritom jedným z kľúčových ukazovateľov ďalšieho vývoja v regióne a analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, odhadovali, že bude stagnovať.

"Na najnovší vývoj ESI mala vplyv aj zmena klasifikácie ekonomických aktivít v májovom prieskume," uvádza sa vo vyhlásení komisie, podľa ktorej tento fakt komplikuje interpretáciu májových výsledkov prieskumu.

V každom prípade anketa ukázala, že dôvera spotrebiteľov v ekonomiku sa v máji znížila na -18 bodov z aprílových -15 bodov. V máji sa zhoršila nálada aj maloobchodníkom, a to na -5 z -1 bodu a tiež v službách, kde klesla na 3 body zo 6 bodov. Iba v priemysle, s výnimkou stavebníctva, dôvera v budúci vývoj vzrástla na -6 bodov z aprílových -7 bodov.

Ožívanie globálnej ekonomiky pomáha totiž zvyšovať odbyt európskych firiem a vďaka tomu sa podnikateľom v eurozóne zlepšila nálada. Ale na druhej strane, grécka dlhová kríza ohrozuje zotavovanie hospodárstva regiónu z vlaňajšej recesie. Euro oslabuje, čo síce pomáha európskym exportérom, no spotrebitelia majú obavy z rastu cien v krajinách menovej únie.

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

1 12 bal zll