Dôvera v ďalší vývoj hospodárstva eurozóny v októbri vzrástla

Brusel 28. októbra (TASR) – Dôvera v ďalší vývoj hospodárstva 16 krajín eurozóny sa tento mesiac napriek neistým vyhliadkam globálnej ekonomiky zvýšila, a to viac, ako analytici očakávali. Motorom jej rastu bolo zlepšenie nálady vo výrobnom sektore. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK).

Podľa výsledkov ankety kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja regiónu – indikátor ekonomického sentimentu (IES) tento mesiac vzrástol na 104,1 bodu zo septembrových 103,2 bodu. Analytici pritom odhadovali, že dosiahne 103,5 bodu. Októbrová hodnota indexu je najvyššia od decembra 2007. Dôvodom je optimizmus vo výrobnom sektore vďaka rastu priemyselnej produkcie a objednávok na výrobky z eurozóny.

Aj ďalší významný ukazovateľ, indikátor sentimentu v priemysle sa zvýšil zo septembrových -2 bodov na 0 bodov v októbri, zatiaľ čo v sektore služieb hodnota tohto ukazovateľa zostala na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci, keď dosiahol 8 bodov.

Výsledky prieskumu ako aj predchádzajúce údaje o zlepšení nálady v priemysle podľa analytikov signalizujú, že hospodárstvo eurozóny si definitívne udrží rast. Zároveň ale dodávajú, že jeho tempo sa zrejme spomalí.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal pop