Dôvera v ekonomiku 16 krajín eurozóny sa tento mesiac zvýšila

Brusel 29. septembra (TASR) – Dôvera v ekonomiku 16 krajín eurozóny sa tento mesiac nečakane zvýšila a inflačné očakávania naopak mierne klesli. To signalizuje, že zotavovanie regiónu pokračuje aj v súčasnom 3. štvrťroku 2010. Vyplýva to z najnovších údajov Európskej komisie (EK).

Podľa výsledkov pravidelného mesačného prieskumu EK jeden z kľúčových ukazovateľov ďalšieho vývoja v regióne indikátor ekonomického sentimentu (IES) v septembri 2010 vzrástol na 103,2 bodu z revidovaných augustových 102,3 bodu. Analytici pritom odhadovali, že dosiahne 101,2 bodu.

Štúdia však odhalila, že spotrebitelia si aj naďalej strážia svoje výdavky a neplánujú zatiaľ viac utrácať. Svedčí o tom pokles indexu, ktorý odráža ochotu spotrebiteľov kúpiť si v nasledujúcich 12 mesiacoch drahší tovar, a to na -26 bodov z augustových -23 bodov. To je vôbec najnižšia hodnota indexu v histórii tohto prieskumu.

Spotrebitelia v celej eurozóne sú tiež stále pesimistickí, čo sa týka vývoja na trhu práce, a nemyslia si, že sa ich finančná situácia alebo stav úspor zlepšia. Na druhej strane, aj ich obavy z rastu cien sa trocha zmiernili.

Ale ďalší významný ukazovateľ indikátor sentimentu v priemysle sa v septembri zvýšil a na -2 body z -3 bodov a v sektore služieb hodnota tohto ukazovateľa stúpla na 8 bodov z augustových 7 bodov. To podľa odborníkov naznačuje, že ekonomika regiónu bude ďalej rásť, aj keď pomalšie ako v 1. polovici tohto roka.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl