Dôvera v ekonomiku eurozóny aj EÚ v máji vzrástla

Brusel 30. mája (TASR) – Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v ekonomiku eurozóny aj celej Európskej únie (EÚ) tento mesiac vzrástla. To je ďalší zo série signálov, ktoré naznačujú, že menová únia sa už začína dostávať z najdlhšej recesie vo svojej histórii. Informujú o tom na svojich internetových stránkach Európska komisia (EK) a agentúra Bloomberg.

Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu EK kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja ekonomiky, indikátor ekonomického sentimentu (IES), sa v prípade eurozóny v máji zvýšil medzimesačne o 0,8 bodu na 89,4 bodu a v celej únii vzrástol o 1,1 bodu na 90,8 bodu. Tento výsledok sa zhoduje s odhadmi analytikov, ktorých oslovila agentúra Bloomberg.

Prieskum zároveň ukázal, že v 17 krajinách, ktoré platia eurom, sa tento mesiac zlepšila nálada v celom podnikateľskom sektore s výnimkou stavebníctva. Aj dôvera spotrebiteľov v ekonomiku menového bloku vzrástla, ale menej ako v prípade podnikateľského sektora.

Presnejšie, hodnota indexu dôvery podnikateľov z výrobného sektora eurozóny sa tento mesiac zvýšila na -13 bodov z aprílových -13,8 bodu a v prípade podnikateľov zo sektora služieb sa zvýšila na -9,3 bodu z -11,1 bodu v januári, zatiaľ čo dôvera spotrebiteľov v ekonomiku v máji vzrástla na -21,9 bodu z -22,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Ale podnikateľom v stavebníctve sa aj tento mesiac zhoršila nálada a ich dôvera klesla ma -33,6 bodu z -31,7 bodu. Dôvodom je úbytok nových objednávok.

Analytici aj na základe týchto výsledkov očakávajú, že pokles hospodárstva eurozóny by sa mohol už v súčasnom 2. štvrťroku 2013 po 18 mesiacoch zastaviť a v nasledujúcom 3. kvartáli by sa ekonomika mohla odraziť od dna a začať rásť. Na ilustráciu, v prvých troch mesiacoch tohto roka sa hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny znížil medzikvartálne o 0,2 %.

12 bal gl