Dôvera v ekonomiku eurozóny aj tento mesiac klesla

Brusel 28. júna (TASR) – Dôvera v ekonomiku eurozóny tento mesiac klesla, ale o niečo menej, ako sa čakalo. Manažéri vo firmách a v továrňach v celej 17-člennej menovej únii ale nemajú veľa dôvodov na radosť vzhľadom na to, že rast ekonomík regiónu sa zastavuje a niektoré už dokonca zaznamenali pokles. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK).

Podľa výsledkov ankety, ktorá sa koná pravidelne každý mesiac, indikátor ekonomického sentimentu (Economic Sentiment Indicator, ESI) pre eurozónu ako celok sa tento mesiac znížil, už tretíkrát po sebe, a to o 0,6 bodu na 89,9 bodu z májových 90,5 bodu.

Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters však odhadovali, že klesne o niečo viac, a to na 89,5 bodu. Júnová hodnota indexu je zároveň najnižšia od konca roka 2009.

Podľa EK sa tento mesiac zhoršila nálada najmä podnikateľom v priemysle (na -12,7 bodu z -11,4 bodu), v službách, a tiež spotrebiteľom, aj keď o niečo miernejšie (o 0,5 bodu na -19,8 bodu). A naopak, dôvera podnikateľov v maloobchode a v stavebníctve vzrástla.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal eko