Dôvera v ekonomiku eurozóny sa v auguste zvýšila

Brusel 30. augusta (TASR) – Dôvera v ekonomiku eurozóny sa v auguste zvýšila o niečo viac, ako odhadovali analytici. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie.

Podľa výsledkov tejto ankety, ktorá sa koná pravidelne každý mesiac, indikátor ekonomického sentimentu (Economic Sentiment Indicator, ESI) pre eurozónu v auguste 2010 stúpol na 101,8 bodu z revidovaných júlových 101,1 bodu. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters pritom očakávali, že dosiahne 101,7 bodu. Ide už o piaty rast indexu od marca 2009, keď klesol na 64,6 bodu.

Hlavným dôvodom zvýšenia optimizmu bola expanzia hospodárstva eurozóny v 2. kvartáli o 1 %. Ale analytici sa obávajú, že úsporné opatrenia, ktoré zavádzajú vlády menovej únie, ako aj pokles dopytu po dovoze v Číne a v USA, rast hospodárstva eurozóny v 2. polovici roka spomalia.

Prieskum tiež ukázal, že aj spotrebiteľská dôvera v eurozóne v auguste mierne stúpla na -11 bodov z -14 bodov v predchádzajúcom mesiaci, zatiaľ čo nálada v priemyselnom sektore zostala na nezmenenej úrovni a v sektore služieb sa zvýšila na 7 bodov z júlových 6 bodov.

Informovala o tom o agentúra Reuters.

1 bal zll