Dôvera v ekonomiku eurozóny sa v decembri 2009 zvýšila

Brusel 7. januára (TASR) – Dôvera v ekonomiku 16 krajín eurozóny sa v decembri 2009 opäť zvýšila, už deviaty mesiac po sebe, a dokonca viac, ako analytici očakávali. Ale pokles maloobchodných tržieb v novembri vyvoláva pochybnosti o tom, či je zotavovanie regiónu udržateľné. Vyplýva to z najnovších údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

Z pravidelného mesačného prieskumu Európskej komisie (EK) vyplýva, že jeden z kľúčových ukazovateľov ďalšieho vývoja v regióne indikátor ekonomického sentimentu (IES) v decembri 2009 vzrástol na 91,3 bodu z novembrových 88,8 bodu. Analytici pritom odhadovali, že dosiahne 90 bodov.

"Ďalšie zlepšenie nálady naznačuje, že aj výkon hospodárstva v posledných troch mesiacoch roka vzrástol a možno dokonca o niečo viac ako v 3. štvrťroku 2009," konštatoval ekonóm ING Martin van Vliet.

Ďalší analytik Clemente de Lucia z banky BNP Paribas odhaduje, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v 4. štvrťroku zvýšil o 0,6 % oproti predchádzajúcemu kvartálu.

Zlé správy však prišli od maloobchodníkov v 16 krajinách menovej únie. Podľa najnovších údajov sa maloobchodný obrat v regióne v novembri medzimesačne v rozpore s očakávaniami znížil o 1,2 % a v medziročnom porovnaní klesol o 4 %. Ekonómovia pritom odhadovali, že po malých prírastkoch v predchádzajúcich mesiacoch sa novembrové tržby v eurozóne zvýšia medzimesačne o 0,1 % a medziročne klesnú o 1,9 %.

Podľa van Vlieta tak tieto výsledky spolu s rastom nezamestnanosti, ktorý brzdí zvyšovanie spotrebiteľských výdavkov, vyvolávajú pochybnosti o tom, či je zotavovanie eurozóny z krízy udržateľné.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl