HOSPODÁRSTVO: Dôvera v ekonomiku eurozóny sa v decembri nezmenila

Brusel 8. januára (TASR) – Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v ekonomiku eurozóny sa v decembri nezmenila, zostala na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Tento výsledok len zvýraznil, aké krehké je zotavovanie hospodárstva regiónu dva týždne pred rozhodujúcim zasadaním Európskej centrálnej banky (ECB), na ktorom by mala predstaviť nové opatrenia na podporu ekonomiky. Informovali o tom agentúry Bloomberg a RTTNews.

Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu Európskej komisie kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja ekonomiky eurozóny, indikátor ekonomického sentimentu (IES), zostal v decembri 2014 na úrovni 100,7 bodu, na ktorej sa drží už tretí mesiace v rade. Analytici pritom očakávali, že hodnota IES vzrastie na 101,2 bodu.

Prieskum zároveň ukázal, že v 18 krajinách, ktoré platia eurom, sa podnikateľom v priemysle minulý mesiac nálada zhoršila a príslušný čiastkový index klesol na -5,2 bodu z novembrových -4,3 bodu. Ale dôvera podnikateľov v sektore služieb v poslednom mesiaci minulého roka vzrástla na 5,6 bodu zo 4,4 bodu v novembri a v maloobchode stúpla na -5,3 bodu z -6 bodov v predchádzajúcom mesiaci.

Celkový index dôvery podnikateľov zo všetkých odvetví v decembri klesol na 0,04 bodu z 0,17 bodu v novembri.

Spotrebiteľom sa však v decembri zlepšila nálada a ich dôvera vzrástla na -10,9 bodu z novembrových -11,5 bodu. To odráža ich optimistickejší pohľad na osobné financie aj celkovú ekonomickú situáciu.

12 bal pop