Dôvera v ekonomiku eurozóny sa v decembri zvýšila

Brusel 9. januára (TASR) – Dôvera v ekonomiku 17 krajín eurozóny sa v decembri zvýšila viac, ako analytici očakávali, a dosiahla najvyššiu úroveň za 29 mesiacov. Dôvodom bolo výrazné zlepšenie všetkých čiastkových ukazovateľov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK), ktorý dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Pravidelný mesačný prieskum komisie ukázal, že hodnota kľúčového ukazovateľa ďalšieho vývoja v regióne, indikátora ekonomického sentimentu (IES), sa v decembri 2013 vyšplhala na 100 bodov. Hodnota indexu tak prvýkrát od júla 2011 dosiahla dlhodobý priemer. Analytici pritom odhadovali, že sa zvýši na 99,1 bodu z novembrových 98,4 bodu.

Aj ďalší významný indikátor budúceho vývoja v eurozóne – index spotrebiteľskej dôvery, v poslednom mesiaci minulého roka vzrástol na -13,6 bodu z -15,4 bodu v novembri a index podnikateľskej klímy dosiahol kladnú hodnotu 0,27 bodu, rovnako ako index dôvery v sektore služieb, ktorý stúpol na 0,2 bodu.

Dôvera podnikateľov v maloobchode v decembri dokonca vzrástla o 2,7 bodu na -5,1 bodu a dôvera v priemysle sa zvýšila na -3,4 bodu z novembrových -3,9 bodu.

Výsledky prieskumu tak podľa analytikov signalizujú, že eurozóna pravdepodobne pokračovala v zotavovaní aj v závere minulého roka, aj keď tempo jej rastu zostalo zrejme len mierne. Na ilustráciu, v 3. štvrťroku 2013 sa výkon ekonomiky eurozóny zvýšil medzikvartálne len o 0,1 %.

12 bal vs