Dôvera v ekonomiku eurozóny sa v januári zvýšila

Brusel 30. januára (TASR) – Dôvera v ekonomiku 17 krajín eurozóny sa v januári zvýšila, už tretí mesiac po sebe, a to viac, ako analytici očakávali. To vyvoláva nádej, že ekonomika menovej únie by sa mohla rýchlo spamätať z poklesu vo 4. kvartáli 2012. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK), ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.

Pravidelný mesačný prieskum komisie ukázal, že hodnota jedného z kľúčových ukazovateľov ďalšieho vývoja v regióne, indikátora ekonomického sentimentu (IES), v januári 2013 vzrástla na 89,2 bodu z 87,8 bodu v decembri 2012. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, pritom odhadovali, že dosiahne 88,2 bodu.

Aj ďalší významný indikátor budúceho vývoja v eurozóne index podnikateľskej klímy tento mesiac vzrástol na -1,09 bodu z decembrových -1,11 bodu. Hodnota oboch ukazovateľov sa od októbra 2012 vytrvalo zvyšuje.

Za lepšie ako očakávané januárové výsledky prieskumu vďačí eurozóna najmä zlepšeniu nálady medzi spotrebiteľmi a v stavebnom sektore. Ale aj index ekonomického sentimentu v službách, v dominantnom sektore bloku, tento mesiac vzrástol, zatiaľ čo vo výrobnom sektore a v maloobchode stagnoval.

Spotrebitelia v eurozóne najnovšie očakávajú, že ich finančná situácia sa v nasledujúcich 12 mesiacoch zlepší a nezamestnanosť klesne. Mnohí preto plánujú tento rok nakúpiť drahšie položky.

1 bal gl