Dôvera v ekonomiku eurozóny tento mesiac klesla

Brusel 27. marca (TASR) – Dôvera v ekonomiku eurozóny tento mesiac zoslabla a hodnota príslušného indexu klesla prvýkrát po štyroch mesiacoch rastu. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews s odvolaním sa na výsledky najnovšieho prieskumu Európskej komisie.

Prieskum, ktorý sa koná pravidelne každý mesiac, ukázal, že kľúčový indikátor ekonomického sentimentu (Economic Sentiment Indicator, ESI) pre eurozónu ako celok sa v marci 2013 znížil o 1,1 bodu na 90 bodov, kým analytici očakávali, že klesne o niečo menej, na 90,5 bodu.

Komisia zaznamenala zhoršenie takmer všetkých čiastkových ukazovateľov s výnimkou indexu spotrebiteľskej dôvery, ktorý zostal na februárovej úrovni -23,5 bodu.

Konkrétne, nálada v priemyselnom sektore sa v marci znížila na -12,5 bodu z -11,3 bodu vo februári. Analytici pritom odhadovali, že marcová hodnota ESI pre priemysel dosiahne -12 bodov. Aj dôvera v sektore služieb klesla, a to na -6,7 bodu v marci z -5,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci, z toho index ekonomického sentimentu pre maloobchod sa znížil na -17,6 bodu z februárových -16,1 bodu.

Eurozónou v uplynulých dňoch otriasli problémy v súvislosti so záchranným programom pre Cyprus. Ostrovný štát síce nakoniec získal úver od medzinárodných veriteľov, ale pod podmienkou, že sa na záchrane jeho bánk budú podieľať aj klienti.

Prieskum tiež ukázal, že hodnota ESI pre celú 27-člennú EÚ tento mesiac tiež klesla na 91,4 bodu z februárových 92 bodov.

3 12 bal jak