Dôvera v ekonomiku eurozóny v júni opäť vzrástla

Brusel 27. júna (TASR) – Dôvera v ekonomiku eurozóny v júni opäť vzrástla, už druhý mesiac po sebe, a to viac, ako sa čakalo. To vyvoláva nádej, že menová únia sa už začína zotavovať z najdlhšej recesie vo svojej histórii. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie, ktorý dnes zverejnili agentúry Bloomberg a DPA.

Podľa prieskumu, ktorý komisia aktualizuje každý mesiac, sa kľúčový indikátor ekonomického sentimentu (Economic Sentiment Indicator, ESI) pre eurozónu ako celok v júni 2013 zvýšil na 91,3 bodu z májových 89,5 bodu. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg pritom očakávali, že stúpne oveľa miernejšie, na 90,4 bodu.

"Tento výsledok vyvoláva nádej, že hospodárska aktivita eurozóny už možno 2. kvartáli prestala klesať," vyhlásil Howard Archer, hlavný analytik spoločnosti IHS Global Insight pre Britániu a Európu. Dodal, že ak bude dôvera v ekonomiku ďalej rásť, firmy prinajmenšom zastavia prepúšťanie a spotrebitelia by postupne mohli zvýšiť svoje výdavky.

Aj podľa analytika ING Bank Petra Vanden Houtena viaceré ukazovatele z eurozóny naznačujú, že už dosiahla dno. Zároveň však pripomína, že jej zotavovanie bude veľmi krehké.

Na ilustráciu, hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v prvých troch mesiacoch tohto roka znížil, už šiesty štvrťrok v rade, o 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom.

12 3 bal pop