Dôvera v ekonomiku eurozóny vo februári vzrástla na 107,8 bodu

Brusel 24. februára (TASR) – Dôvera v ekonomiku eurozóny vo februári "vyskočila" na najvyššiu úroveň od hospodárskej krízy. Priaznivé vyhliadky na zrýchlenie hospodárskeho rastu menovej únie v tomto, 1. štvrťroku 2011 však sprevádza aj zvyšovanie inflačných tlakov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie.

Podľa výsledkov ankety, ktorá sa koná pravidelne každý mesiac, indikátor ekonomického sentimentu (Economic Sentiment Indicator, ESI) v 17 štátoch eurozóny vo februári 2011 stúpol na 107,8 bodu z revidovaných júlových 106,8 bodu a dosiahol tak najvyššiu hodnotu za 41 mesiacov. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters pritom očakávali, že zostane na januárovej úrovni 106,7 bodu.

Nálada sa tento mesiac zlepšila vo všetkých odvetviach hospodárstva 17-členného bloku, ale najvýraznejšie stúpla spotrebiteľom, stavbárom a v sektore služieb.

"Dnešné výsledky potvrdili, že rast ekonomiky sa v 1. štvrťroku 2011 zrýchli po relatívne slabom tempe v poslednom kvartáli 2010," skonštatoval Clemente de Lucia, ekonóm BNP Paribas.

Prieskum tiež odhalil, že spotrebitelia očakávajú zrýchlenie inflácie v nasledujúcich 12 mesiacoch. Hodnota indexu inflačných očakávaní domácností totiž tento mesiac vzrástla na 25,7 bodu z januárových 20,9 a výrazne tak prekročila dlhodobý priemer 20,6 bodu.

Inflačné očakávania výrobcov vo februári stúpli na 22,7 bodu z 17,3 bodu v januári, zatiaľ čo dlhodobý priemer je 5,6 bodu.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne v januári vzrástli medziročne o 2,4 % a prekročili tak 2-% hranicu, pri ktorej Európska centrálna banka garantuje cenovú stabilitu.

Informovala o tom o agentúra Reuters.

1 bal pop