Dôvera v európsku ekonomiku v novembri vzrástla

Brusel 29. novembra (TASR) – Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v ekonomiku Európskej únie (EÚ) sa v novembri 2010 výrazne zlepšila a dosiahla najvyššiu úroveň za tri roky. Dôvodom je solídny rast nemeckého hospodárstva, na ktorom sa už okrem exportu podieľa aj domáca spotreba. To zmierňuje obavy, že rozširovanie dlhovej krízy v eurozóne bude mať negatívny vplyv na zotavovanie najväčšej európskej ekonomiky. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK).

Podľa výsledkov ankety kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja hospodárstva – indikátor ekonomického sentimentu (IES) tento mesiac vzrástol na 105,3 bodu z októbrových revidovaných 103,8 bodu. To je jeho najvyššia hodnota od novembra 2007 a viac ako 105 bodov, ktoré očakávali analytici.

Aj ďalší významný ukazovateľ indikátor sentimentu vo výrobnom sektore sa v novembri zvýšil na 0,9 bodu z októbrových 0 bodov. Na porovnanie, v septembri bol ešte na úrovni -2 body. A hodnota tohto ukazovateľa pre sektor služieb vzrástla tento mesiac na 10,2 bodu z 8,1 bodu v októbri, zatiaľ čo novembrový index spotrebiteľskej dôvery stúpol na -9,4 bodu z októbrových -10,9 bodu.

Európa tak pokračuje v zotavovaní aj napriek prísnym úsporným opatreniam, ktoré musia zavádzať jednotlivé štáty, aby zredukovali svoje rozpočtové schodky, a dlhovej kríze, ktorá sa už rozšírila z Grécka do Írska.

"Írsko je príliš malá ekonomika na to, aby mala na výkon regiónu ako celku výrazný vplyv," konštatoval v tejto súvislosti Carsten Brzeski, analytik ING.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal gl