EK chce vytvoriť úrad na kontrolu predaja dôležitých technológií

Brusel 27. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) požaduje vytvorenie nového úradu, ktorý by kontroloval predaj dôležitých technológií do zahraničia. Únia by sa takto bránila predovšetkým proti čínskym firmám, ktoré cielene kupujú európske podniky, aby sa dostali k moderným technológiám.

"Myslím si, že je zmysluplné uvažovať o vytvorení takéhoto úradu, ktorý by skúmal zahraničné investície," povedal pre dnešné vydanie nemeckého denníka Handelsblatt komisár EÚ pre priemysel a podnikanie Antonio Tajani. Vzorom pre novú inštitúciu je americký Výbor pre zahraničné investície (Committee of Foreign Investments, CFIUS).

"Musíme chrániť svoje znalosti," varoval Tajani. Komisár považuje cielené prevzatia technologicky vyspelých firiem Čínou alebo arabskými štátnymi investičnými fondmi "za politickú stratégiu, na ktorú musí Európa tiež politicky zareagovať".

Priame zahraničné investície z Číny tento rok vzrástli o 12 % na vyše 50 miliárd USD (38,17 miliardy eur). Na budúci rok experti počítajú až s 98 miliardami USD. Väčšinu z týchto peňazí dáva Peking na to, aby si zaistil prístup k dôležitým surovinám v Latinskej Amerike alebo Afrike. Do pozornosti Číny sa však stále častejšie dostávajú aj západné firmy.

Informovala o tom agentúra DPA.

(1 EUR = 1,3099 USD)

3 lom gl