Rozdiely medzi ekonomikami eurozóny sa po kríze prehĺbili

Brusel 31. marca (TASR) – Rozdiely medzi jednotlivými ekonomikami eurozóny sa v dôsledku hospodárskej krízy ešte prehĺbili. To podľa Európskej komisie (EK) ešte zvýrazňuje, aké nevyhnutné je pristúpiť k reformám.

Komisia vo svojej pravidelnej štvrťročnej správe o situácii v eurozóne konštatuje, že zotavovanie hospodárstva 16-členného bloku ohrozujú viaceré faktory, no predovšetkým rastúca nezamestnanosť.

"Slabé vyhliadky pracovného trhu tlmia dopyt a mnohé z motorov súčasného rastu sú len dočasné," pripomína EK.

Rozdiely v konkurencieschopnosti jednotlivých členov eurozóny, napríklad medzi Nemeckom a zadlženým Gréckom, či Španielskom sa pre krízu ešte prehĺbili. Výsledkom je rast rozpočtových schodkov a dlhov, pričom niektoré krajiny sú na tom oveľa horšie ako iné.

Štáty, ktoré stratili konkurencieschopnosť, naliehavo potrebujú štrukturálne reformy, zvlášť Grécko. Členovia eurozóny a Medzinárodný menový fond už Aténam v prípade ďalšieho zhoršenia situácie sľúbili finančnú pomoc.

Krajiny eurozóny by podľa komisie mali preto ešte posilniť hospodársku spoluprácu, aby zabránili ďalšiemu prehĺbeniu nerovnováhy v rámci bloku.

"Kríza zvýraznila potrebu reforiem v eurozóne a zlepšenia spolupráce medzi členskými štátmi. Koordinovaná a ambiciózna politická reakcia uľahčí nevyhnutný proces vyrovnávania rozdielov a tiež zvýši dlhodobé vyhliadky menovej únie," dodáva EK vo svojom hodnotení.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll