EK vyšetruje J&T a EPH za manipulácie s kontrolovanými notebookmi

Praha 31. mája (TASR) – Európska komisia (EK) nie je spokojná so správaním manažérov českých firiem J&T Finance Group, J&T Investment Advisors a Energetický a průmyslový holding (EPH) pri vlaňajšej inšpekcii bruselských úradníkov v kanceláriách týchto spoločností, konštatujú české Hospodářské noviny (HN) v súvislosti s najnovším vyšetrovaním Európskej komisie v skupine J&T a EPH.

"Počas inšpekcie v sídlach týchto firiem došlo k incidentom, ktoré sa týkali prístupu k emailovým účtom a elektronickým záznamom. Komisia bude skúmať, či spoločnosti nepredložili záznamy v neúplnej forme, a či sa odmietli podriadiť kontrole," uviedla EK vo svojom vyhlásení.

Inšpektori vykonali kontrolu v centrále J&T vlani od 24. do 26. novembra. Podobné razie zároveň prebehli aj v centrále ČEZ a jej dcérskej firmy Severočeské doly. Ich cieľom bolo zistiť, či dominantný hráč českého energetického trhu ČEZ a jeho obchodný partner J&T nevytláčajú konkurentov z trhu a nemanipulujú s cenami. Inšpektori sa zvlášť zaujímali o spôsob, akým J&T s pomocou ČEZ kupovala firmu International Power Opatovice.

Podľa informácií HN boli bruselskí inšpektori nespokojní najmä s tým, že pri zásahu v J&T nedostali včas notebooky a mobilné telefóny manažérov. A šéf EPH Daniel Křetínsky, ktorý bol v čase kontroly zároveň partner materskej skupiny J&T, sa v prvý deň previerky vôbec neobjavil v kancelárii a na druhý deň predložil kontrolórom nový notebook bez starších údajov. Aj ďalší manažéri odovzdali inšpektorom nové notebooky.

"V J&T skutočne problémy s čistými notebookmi boli," potvrdil HN zamestnanec českého Generálneho riaditeľstva pre hospodársku súťaž, ktorý sa zúčastnil na jesennej inšpekcii.

So šéfom EPH sa novinám nepodarilo skontaktovať a jeho hovorca Martin Maňák sa k informácii o nových notebookoch nevyjadril. vyhlásil iba: "EPH je pripravený obhájiť stanovisko, že zo strany holdingu nedošlo k pochybeniu, ktoré by mohlo ovplyvniť priebeh, či výsledky inšpekcie EK."

Podobné stanovisku zaujala aj J&T: "J&T Finance Group si nie je vedomá žiadneho pochybenia a je pripravená spolupracovať s EK pri vyšetrovaní," uviedol hovorca skupiny Petr Málek.

bal zll