Ekonomická nálada v eurozóne vzrástla na 38-mesačné maximum

Brusel 6. januára (TASR) – Ekonomická nálada v eurozóne v decembri 2010 vzrástla na 38-mesačné maximum, čo naznačuje, že za 4. štvrťrok minulého roka by ekonomika bloku mohla dosiahnuť dostatočne silný rast. Na druhej strane výsledky ukazujú aj zväčšujúce sa rozdiely medzi takzvanými jadrovými a periférnymi štátmi eurozóny.

Podľa správy Európskej komisie (EK) ukazovateľ ekonomickej nálady v 16 krajinách eurozóny vzrástol v decembri na 106,2 bodu z nadol revidovanej novembrovej úrovne 105,1 bodu.

Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že index vzrastie len na 105,5 bodu. Podľa ekonóma z Commerzbanky Christopha Weila tieto výsledky dávajú predpoklad na zdravý hospodársky rast eurozóny v poslednom kvartáli minulého roka.

Viacerí analytici tvrdia, že výsledky poukazujú na medzištvrťročný hospodársky rast eurozóny o 0,4 až 0,5 %. "Zlou správou je, že eurozóna ostáva ekonomicky príliš rozdelená," dodal Weil. Podľa neho periférne štáty nie sú schopné priblížiť sa najmä rýchlemu rastu nemeckej ekonomiky.

Zatiaľ čo ekonomická nálada v Nemecku, ale aj vo Francúzsku a v Taliansku rástla, napríklad v Grécku a Španielsku v decembri klesla. Podľa ekonómov to bude Európskej centrálnej banke (ECB) komplikovať rozhodovania o úrokových sadzbách v tomto roku.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl