Ekonomika eurozóny aj v 3. kvartáli pravdepodobne mierne vzrástla

Londýn 5. októbra (TASR) – Ekonomika eurozóny, ktorá v 2. štvrťroku prekonala najdlhšiu recesiu vo svojej histórii, pravdepodobne pokračovala v zotavovaní aj v uplynulom, 3. kvartáli. Naznačujú to viaceré ukazovatele, napríklad augustové zvýšenie maloobchodných tržieb či septembrový rast indikátora ekonomického sentimentu, avšak najmä zrýchlenie súkromného sektora eurozóny. Povedal pre agentúru RTTNews Howard Archer, hlavný analytik spoločnosti IHS Global Insight pre Britániu a Európu.

Na ilustráciu, kombinovaný index nákupných manažérov pre súkromný sektor eurozóny, ktorý zahŕňa výrobný aj nevýrobný sektor, v septembri vyskočil na 27-mesačné maximum 52,2 bodu z 51,5 bodu v auguste. Jeho hodnota sa tak ešte vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles daného odvetvia od jeho rastu. Práve septembrový prieskum medzi nákupnými manažérmi je signálom, že zotavovanie eurozóny naberá na sile.

Podľa Archera aj zlepšovanie nálady domácností a tiež nízka inflácia, ktorá pomáha zvyšovať ich kúpnu silu, vyvolávajú nádej, že menový blok sa bude ďalej zotavovať. Pripomína však, že spotrebitelia budú ešte nejaký čas opatrní a v krátkodobom časovom horizonte si budú strážiť výdavky vzhľadom na pretrvávajúce problémy, s ktorými zápasia mnohé štáty eurozóny.

Ani vysoká miera nezamestnanosti v eurozóne tak skoro neklesne, aj keď v auguste sa už jej rast zastavil a zostala na júlovej úrovni 12 %. Navyše ďalšiemu posilneniu kúpnej sily domácnosti bránia zmrazenie, prípadne len veľmi mierny rast platov a prísna fiškálna politika.

Podľa údajov, ktoré tento týždeň zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat, sa maloobchodné tržby v eurozóne v auguste zvýšili o 0,7 % v porovnaní s júlom, keď klesli o 0,5 %. Zlepšenie situácie v maloobchode ešte podčiarkol rast tržieb v zadlženom Španielsku (o 3,8 %) a v Portugalsku (4,8 %).

Tieto výsledky, ako aj oživenie spotrebiteľských výdavkov, ktoré v 2. kvartáli vzrástli o 0,2 % a augustová stagnácia nezamestnanosti v eurozóne, naznačujú, že región pokračuje v zotavovaní.

12 bal vs