EÚ musí zredukovať veľké rozdiely medzi členskými štátmi

Berlín 16. mája (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes odsúdila špekulácie proti euru, ale podľa nej Európska únia (EÚ) prekoná tento problém iba vtedy, ak zredukuje veľké rozdiely medzi najsilnejšími a najslabšími ekonomikami bloku.

"V uplynulých týždňoch sme pocítili na vlastnej koži dopad špekulácií proti našej mene," konštatovala Merkelová a pripomenula, že špekulatívne útoky proti euru v takom rozsahu ako v predchádzajúcich týždňoch boli ešte donedávna nepredstaviteľné. Na druhej strane, dôvodom, prečo k tomu vôbec mohlo dôjsť, sú výrazné rozdiely medzi štátmi eurozóny.

Únia podľa nemeckej kancelárky postupovala správne, keď sa rozhodla vytvoriť záchranný fond a zabrániť tak rozšíreniu gréckej dlhovej krízy do slabších krajín eurozóny, či dokonca spôsobiť destabilizáciu svetovej ekonomiky. Ale podľa Merkelovej je potrebné podniknúť ďalšie kroky.

"Neurobili sme zatiaľ nič iné, len sme získali čas, aby sme zmazali rozdiely v konkurencieschopnosti a rozpočtových schodkoch členov eurozóny," pripomenula Merkelová a vyzvala na prísnejšiu reguláciu obchodu s derivátmi a väčšie obmedzenia pre špekulatívne obchody.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl