EÚ požiadala WTO, aby urovnala jej spor s Ruskom

Brusel 10. októbra (TASR) – Európska únia (EÚ) požiadala Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), aby urovnala jej spor s Ruskom, ktoré zaviedlo recyklačný poplatok na autá z dovozu. Brusel označil tento poplatok za diskriminačný. Informovala o tom agentúra AP.

Európska komisia (EK) upozornila, že poplatok má negatívny vplyv na kľúčový automobilový priemysel v 28-člennom európskom bloku, ktorý ročne vyvezie do Ruska autá v hodnote zhruba 10 miliárd eur.

Eurokomisár pre obchod Karel De Gucht v tejto súvislosti vyhlásil, že únia využila všetky dostupné možnosti, aby dosiahla riešenie prijateľné pre obe strany, ale Rusko aj napriek tomu pokračuje vo vyberaní poplatkov z dovážaných vozidiel.

Brusel preto požiadal WTO, aby zostavila porotu, ktorá bude riešiť spor medzi úniou a Ruskom. Na verdikt si však obe strany počkajú niekoľko mesiacov.

Moskva sa pritom len vlani v auguste stala členom WTO po zdĺhavých rokovaniach, ktoré trvali zhruba 19 rokov. Dôvodom, prečo vstup Ruska do WTO viazol, bola najmä neochota Moskvy znížiť dovozné clá na automobily. Kritici tvrdia, že recyklačný poplatok v podstate nahradil zrušené clá.

Rusko má pre svetové automobilky veľký význam. Experti odhadujú, že o niekoľko rokov vytlačí Nemecko z pozície najväčšieho európskeho automobilového trhu.

2 20 bal gl