Eurozóna aj EÚ vykázali v júni obchodný prebytok

Luxemburg 16. augusta (TASR) – Obchodný prebytok eurozóny sa v júni 2013 zvýšil na 17,3 miliardy eur z 12,8 miliardy eur v rovnakom mesiaci minulého roka. A vzrástol aj v porovnaní s májom, keď eurozóna vykázala kladné saldo obchodnej bilancie vo výške 14,5 miliardy eur. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

Štatistiky tiež ukázali, že vývoz z eurozóny sa po očistení od sezónnych vplyvov v júni v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšil o 3 % a import stúpol o 2,5 %.

Aj celá 27-členná Európska únia (EÚ) dosiahla v júni 2013 prebytok zahraničného obchodu vo výške 9,9 miliardy eur. To je podstatne lepší výsledok ako v rovnakom mesiaci vlani, keď EÚ zaznamenala schodok 1 miliardu eur, ale menší prebytok ako v máji 2013, keď kladné saldo obchodnej bilancie EÚ dosiahlo 15,7 miliardy eur. Export z únie zostal v júni na májovej úrovni a import vzrástol medzimesačne o 1,8 %.

Import do EÚ z krajín, ktoré sú jej najväčšími obchodnými partnermi, v období január – máj 2013 klesol, s výnimkou Turecka a Indie, kde vzrástol zhodne o 4 %. Najviac sa pritom za päť mesiacov do konca mája znížil dovoz z Nórska a Japonska (zhodne -15 %).

Čo sa týka exportu z EÚ, sú júnové výsledky veľmi rozdielne, pričom najvýraznejšie stúpol vývoz do Švajčiarka (33 %) a naopak, najstrmšie klesol export do Indie (-4 %).

Spomedzi členských krajín EÚ najväčší obchodný prebytok vykázalo za prvých 5 mesiacov tohto roka Nemecko (81 miliárd eur) a najhlbší deficit mala Británia (-26,1 miliardy eur). Slovensko dosiahlo v sledovanom období prebytok 2,1 miliardy eur.

12 bal gl