HOSPODÁRSTVO: Eurozóna pokračuje v zotavovaní

Brusel 26. septembra (TASR) – Eurozóna pokračuje v zotavovaní. Naznačuje to vývoj kľúčového indexu hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index, LEI) výskumného ústavu Conference Board, ktorého hodnota v auguste vzrástla, už tretí mesiac v rade. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Podľa najnovších údajov sa LEI, ktorý predpovedá vývoj v nasledujúcich šiestich mesiacoch, v auguste zvýšil medzimesačne o 0,9 % na 108,9 bodu. Pre ilustráciu, v júli stúpla hodnota indexu o 0,8 % a v júni o 0,6 %.

Prieskum tiež ukázal, že čiastkový index súčasnej hospodárskej situácie v eurozóne v auguste stagnoval na úrovni 101 bodov po júlovom miernom poklese o 0,1 %.

Za šesť mesiacov od začiatku marca do konca augusta 2013 sa hodnota LEI pre eurozónu zvýšila o 1,9 %, zatiaľ čo index súčasnej hospodárskej situácie za prvých osem mesiacov tohto roka zostal na vlaňajšej úrovni.

Index LEI vychádza z ôsmich ukazovateľov, ktoré mapujú ekonomickú aktivitu v eurozóne, ako sú napríklad index ekonomického sentimentu, index nových objednávok na produkty z eurozóny, index nákupných manažérov, index súčasnej hospodárskej situácie a ďalšie významné indikátory.

"Zlepšenie podnikateľskej a spotrebiteľskej nálady boli hlavnými motormi augustového rastu LEI. Aj finančná stabilita v eurozóne jej pomáha pokračovať v zotavovaní," uviedol analytik Bert Colijn z Conference Board. Upozornil však, že vzhľadom na nízky objem investícií, vysokú nezamestnanosť a neistý vývoj na exportných trhoch, bude hospodárstvo eurozóny v nasledujúcich mesiacoch rásť len pomaly.

12 bal zll