Eurozóne hrozí riziko deflácie, ak nepristúpi k reformám

Brusel 15. apríla (TASR) – Ak Grécko a ďalšie štáty menovej únie nepristúpia k reformám, ich problémy s dlhmi by mohli vyvolať v eurozóne defláciu. Upozornil dnes komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Podľa neho nestačí, aby Grécko a ďalšie štáty s nadmernými rozpočtovými deficitmi v nasledujúcich rokoch zredukovali svoje schodky verejných financií, ale musia tiež uskutočniť reformy v širšej ekonomike, napríklad otvoriť pracovný trh, povoliť väčšiu konkurenciu medzi firmami a vychovávať kvalifikovanejších pracovníkov.

Ak sa reformám vyhnú, môže to mať za následok defláciu alebo pokles reálnych cien v celej 16-člennej eurozóne. "Môže sa stať, že deflácia zasiahne celú menovú úniu," varuje eurokomisár Rehn.

Grécko je pod tlakom, aby zabezpečilo väčšiu konkurencieschopnosť svojej ekonomiky z dlhodobého hľadiska. Krajiny to zvyčajne robia tak, že devalvujú menu. To však Grécko nemôže, pretože používa spoločnú európsku menu.

To znamená, že musí prijať iné kroky, napríklad znížiť platy, inak riskuje, že jeho problémy zasiahnu aj ostatných členov eurozóny. Rehn ocenil doterajšie opatrenia gréckej vlády, ktorá napríklad zredukovala platy vo verejnom sektore o 10 %. To isté by mal podľa neho urobiť aj súkromný sektor.

Komisár Rehn je zástancom tvrdších sankcií pri opakovanom porušovaní rozpočtových pravidiel a prísnejšieho dohľadu nad ich dodržiavaním. Navrhuje preto, aby krajiny eurozóny predkladali svoje návrhy rozpočtu a celkových výdavkov na analýzu Európskej komisii ešte pred tým, ako ich posunú na schválenie do národných parlamentov. Podporuje tiež myšlienku vytvorenia určitého "záchranného fondu eurozóny", ktorý by mohol poskytovať štátom úvery, ak sa ocitnú v kríze.

Informovala o tom agentúra AP.

2 bal zll