Eurozóne už možno znova dochádza para

Mníchov 25. marca (TASR) – Eurozóne už možno znova dochádza para a tempo jej zotavovania klesá. Naznačil to prieskum nemeckého inštitútu Ifo, ktorý minulý týždeň odhalil, že podnikateľom v najväčšej ekonomike Európy sa v marci zhoršila nálada po štyroch mesiacoch postupného zvyšovania ich dôvery v ekonomiku. Upozornil na to dnes Ben May, analytik spoločnosti Capital Economics pre Európu, ktorého cituje agentúra RTTNews.

May zároveň predpovedá, že dôvera podnikateľov v ekonomiku bude aj v nasledujúcich mesiacoch klesať v dôsledku neistého vývoja v Taliansku a tiež pre finančné problémy Cypru. Aj posilnenie eura v závere minulého a začiatkom tohto roka malo negatívny vplyv na export a prispelo tak k zhoršeniu nálady nemeckých podnikateľov.

No aj napriek tomu, že sa index dôvery nemeckých podnikateľov, ktorý zostavil Ifo v marci tohto roka, prekvapujúco znížil prvýkrát od októbra 2012, a to na 106,7 bodu z februárových 107,4 bodu, jeho hodnota zodpovedá relatívne zdravému rastu ekonomiky, dodal May.

12 bal gl