HOSPODÁRSTVO: Finančná kríza eurozóny nezastaví vstup Srbska do EÚ

Belehrad 27. mája (TASR) – Splnomocnenkyňa srbskej vlády pre rokovania o vstupe krajiny do Európskej únie Milica Delevičová dnes vyjadrila presvedčenie, že finančná kríza v eurozóne nezahatá cestu Belehradu do spoločenstva. Predpokladá, že kritériá, ktoré bude musieť krajina splniť, budú však prísnejšie.

V rozhovore pre agentúru Tanjug dodala, že jedinou možnosťou ako pokračovať v procese rozširovania spoločenstva v ťažkom období je, že členovia EÚ dostanú jasné dôkazy, že kandidátska krajina splnila prísne predvstupové kritériá a všetky ostatné podmienky.

„Nikto nechce importovať ekonomické problémy, korupciu a iné záležitosti,“ dodala Delevičová.

Podľa nej je kríza výzvou pre EÚ a určite znamená, že od EÚ nemožno vyžadovať, aby sa rozširovala v tomto čase. „Predpokladám, že krízu sa podarí prekonať a rozširovanie spoločenstva bude pokračovať“.

Delevičová predpokladá, že sa Srbsko priblíži k EÚ v júni po tom, ako hlavný prokurátor Haagskeho tribunálu Serge Brammertz podá správu o tom, že Belehrad s tribunálom spolupracuje. Následne by mala Rada ministrov zahraničných vecí začať ratifikovať Dohodu o stabilizácii a pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi a Srbskom.

Informovala o tom agentúra Tanjug.

7 jns pop