Fitch nepočíta s rozpadom eurozóny

Paríž 16. júna (TASR) – Ratingová agentúra Fitch označila rozpad eurozóny iba za "vzdialené riziko". Nemyslí si, že tento scenár je pravdepodobný. Uviedol to dnes analytik agentúry Brian Coulton.

Podľa neho Fitch nepočíta s rozpadom eurozóny. "Nie je to náš základný názor, stále je to iba vzdialené riziko," uviedol na konferencii v Paríži.

Obavy, že grécka dlhová kríza sa môže preniesť do ďalších krajín regiónu, spôsobili v posledných týždňoch turbulencie na finančných trhoch a výrazné oslabenie spoločnej európskej meny.

Európska komisia (EK) dnes poprela správu španielskeho denníka El Economista, ktorá tvrdila, že Európska únia (EÚ), Medzinárodný menový fond (MMF) a americké ministerstvo financií pripravujú plán na podporu likvidity Španielska. Jeho súčasťou vraj má byť úverová linka vo výške až 250 miliárd eur.

Coulton neočakáva, že niektorá z členských krajín eurozóny by sa pod tlakom dlhových problémov vzdala spoločnej meny. "Dobrovoľný odchod niektorého zo slabších členov je veľmi nepravdepodobný."

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl