Grécko žiada EÚ o pomoc pri oživení ekonomiky

Atény 1. júla (TASR) – Krízou zmietané Grécko žiada Európsku úniu (EÚ), aby mu pomohla pri oživení ekonomiky.

Premiér Jorgos Papandreu požiadal šéfa Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa o urýchlené uvoľnenie peňazí z Kohézneho fondu EÚ, ktoré sú určené na grécke stavebné projekty. Tieto peniaze sa majú použiť napríklad na budovanie prístavov, diaľnic a ďalšej infraštruktúry, napísal Papandreu v liste adresovanom Barrosovi, ktorý bol zverejnený v noci nadnes.

Grécky parlament vo štvrtok (30. 6.) odobril ambiciózny úsporný program, čím otvoril cestu pre ďalšiu medzinárodnú pomoc.

Peniazmi z fondov EÚ sa podporujú projekty, na ktorých sa každá členská krajina musí podieľať aj vlastnými prostriedkami. V Grécku to malo za následok, že sa stavebné projekty podporované úniou zastavili. Atény totiž nemajú v dôsledku úsporných opatrení peniaze na to, aby sa na nich spolupodieľali.

Papandreu požiadal úniu, aby dala Aténam výnimku z tohto pravidla. Výnimka má umožniť urýchlené uvoľnenie peňazí na grécke projekty bez spoluúčasti štátu.

Grécka ekonomika vlani klesla o 4,5 %. Tento rok sa počíta so znížením hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny o 3 až 3,5 %.

So zámerom vlády súhlasia aj experti. Aténsky profesor ekonómie Dimitris Katzikas privítal nové úsporné opatrenia, ale nepovažuje ich za dostatočné. Grécko podľa neho potrebuje predovšetkým oživiť ekonomiku. "Projekty, ktoré v Grécku podporuje EÚ, by mal zo 100 % financovať Brusel," povedal Katzikas pre nemeckú agentúru DPA.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom gl