HDP eurozóny tento rok porastie rýchlejšie, ako sa očakávalo (2)

Brusel 13. septembra (TASR) – Ekonomika eurozóny pravdepodobne tento rok porastie dvakrát rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo, a to vďaka oveľa výraznejšej expanzii nemeckého hospodárstva. Uviedla to dnes v najnovšej prognóze Európska komisia (EK).

Podľa odhadu, ktorý komisia aktualizuje dvakrát do roka, sa hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v roku 2010 zvýši oproti vlaňajšku o 1,7 % a nie o 0,9 %, ako sa domnievala ešte v máji. Na porovnanie, vlani HDP eurozóny klesol o 4,1 %.

Najnovšia prognóza EK sa zhruba zhoduje s predpoveďou Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá očakáva, že hospodárstvo eurozóny tento rok expanduje o 1,4 až 1,7 %.

Ale v 3. štvrťroku 2010 sa tempo medzikvartálneho rastu hospodárstva 16 krajín, ktoré zaviedli spoločnú menu, spomalí na 0,5 % a v posledných troch mesiacoch na 0,3 % z 1 % v období apríl-jún 2010.

Výkon ekonomiky celej 27-člennej Európskej únie vzrastie tento rok o 1,8 %, a nie o pôvodne očakávané 1 %.

Ročná miera inflácie v eurozóne podľa EK dosiahne v tomto roku 1,4 % namiesto 1,5 % . ECB naopak predpovedá, že spotrebiteľské ceny v eurozóne stúpnu tento rok o 1,5 až 1,7 %, čo je stále menej ako inflácia na úrovni 2 %, pri ktorej garantuje cenovú stabilitu.

Exekutíva EÚ aktualizovala očakávaný vývoj v rámci analýzy siedmich najsilnejších ekonomík (Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Španielsko, Taliansko, Veľká Británia), ostatné krajiny prídu na rad neskôr.

"Ekonomika je na vzostupe, ale nie sme z krízy úplne vonku. Očakávame, že rast sa bude v druhom polroku spomaľovať, musíme sa mať na pozore, preto zostávajú finančná stabilita a fiškálna konsolidácia kľúčovými prioritami," komentoval výsledky komisár pre ekonomické a finančné otázky Olli Rehn.

V prípade Nemecka, ktoré má byť ťahúňom celej eurozóny, EK konštatuje, že celkový rast na úrovni 3,4 % sa v krajine dotkne širšieho spektra odvetví hospodárstva. "Obrat v medzinárodnom obchode a expanzívna monetárna i fiškálna politika boli hlavnými dôvodmi, prečo je rast oveľa výraznejší, než sa očakávalo. Silná finančná pozícia firiem, ako i zvyšovanie využitia výrobných kapacít a nízke úrokové miery podporujú súkromné investície, kým robustný pracovný trh, aj keď ovplyvnený stále nezamestnanosťou, ale aj rozšírenými pracovnými hodinami a rastúcimi mzdami podrží domácnosti," konštatuje sa v správe na margo Nemecka.

V Španielsku sa očakáva tiež zlepšenie oproti minulému roku, ale z najsilnejších je jedinou krajinou, ktorej sa predpovedá záporný rast (-0,3 %). Francúzsko bude mať rast podľa EK na úrovni 1,6 %, na taliansky miernejší rast (1,1 %) má mať vplyv ozdravenie verejných financií a štrukturálne reformy. Holandsko bude môcť počítať s hospodárskym rastom 1,9 %, lídrom medzi najväčšími ekonomikami sa javí aj Poľsko, kde bude hrubý domáci produkt rásť až o 3,4 %, kým Veľká Británia tiež zaznamenala zlepšenie odhadu oproti máju (z 1,2 na 1,7 %). Spojené kráľovstvo však môže očakávať najvyššiu infláciu zo všetkých sledovaných krajín (3,0 %), po ňom nasleduje Poľsko (2,6 %), ostatné štáty ju majú pod úrovňou priemeru v eurozóne (1,8 %).

(spravodajca TASR Silvester Balog) bal pop