Hodina práce v nemeckých súkromných firmách stojí 31 eur

Berlín 2. decembra (TASR) – Uvoľnenie na nemeckom pracovnom trhu vedie k rýchlejšiemu rastu ceny práce v súkromnom sektore. Mesačník manager magazin na svojej internetovej stránke informuje, že firmy stojí hodina práce zamestnanca priemerne 31 eur.

Vlani a v prvej polovici tohto roka vzrástli v Nemecku náklady na prácu o 2,8 %. Dnes o tom informoval Inštitút pre makroekonomiku a výskum konjunktúry (IMK) nadácie Hans-Bröckler-Stiftung, ktorá je blízka odborárom.

V krajinách eurozóny zasiahnutých krízou došlo k opačnému trendu. V Grécku sa vlani znížili náklady na prácu o 5,8 % a v Portugalsku o 4,9 %.

Šéf IMK Gustav Adolf Horn však podľa agentúry DPA vidí rast nákladov na prácu v Nemecku pod 3 % za postup správnym smerom. Mohlo by sa tým dosiahnuť zníženie vysokého exportného prebytku krajiny, za čo nedávno kritizovala Berlín aj Európska komisia (EK). Ešte rýchlejší rast týchto nákladov by mal podľa analytikov dokonca prispieť k tomu, že sa eurozóna dostane rýchlejšie z krízy.

Ani po zavedení celoplošnej minimálnej hodinovej mzdy 8,50 eura sa konkurenčná výhoda nemeckých firiem voči hlavným európskym krajinám výrazne nezníži.

V správe IMK sa tiež konštatuje, že z hospodárskeho hľadiska by bolo podstatne lepšie, keby mzdy v Nemecku rástli niekoľko nasledujúcich rokov medziročne viac ako o 3 %. Podľa IMK všeobecne platí, že vyššie mzdy pri stabilnej zamestnanosti vytvárajú predpoklady pre pomerne silný vzostup súkromnej spotreby. "To podporuje našu ekonomiku," konštatuje sa v analýze ústavu.

Kým hodina práce v nemeckom súkromnom sektore stojí v priemere 31 eur, vo švédskom zdražela vlani na 42,20 eura. Pred Nemeckom sú však v tomto ukazovateli aj Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Luxembursko, Holandsko a Fínsko. Najnižšie náklady sú v Rumunsku (4,50 eura) a Bulharsku (3,60 eura).

12 3 jns gl