Hospodárstvo eurozóny bude podľa Tricheta tento rok mierne rásť

Frankfurt nad Mohanom 21. januára (TASR) – Hospodárstvo eurozóny bude tento rok mierne rásť, ale jej zotavovanie nebude rovnomerné. Vyhlásil to dnes prezident Európskej centrálne banky (ECB) Jean-Claude Trichet.

Jeho najnovšie vyhlásenie sa tak zhoduje s minulotýždňovým komentárom k rozhodnutiu ECB o ponechaní úrokových sadzieb na rekordne nízkej úrovni 1 %.

Aj ostatní strážcovia európskej meny sa vyjadrili v podobnom duchu. Jürgen Stark, člen predstavenstva ECB, napríklad predpovedá, že rast ekonomiky eurozóny sa tento rok oproti 2. polroku 2009 spomalí. Domnieva sa však, že región už pravdepodobne neupadne do recesie.

Naznačujú to aj kľúčové ekonomické indikátory, ako je index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index), ktorý v prípade výrobného sektora v eurozóne tento mesiac vzrástol viac, ako sa čakalo. Na druhej strane PMI sektora služieb sa znížil, ale stále sa pohybuje nad zlomovou hranicou, ktorá oddeľuje zvyšovanie aktivity v danom odvetví od jej poklesu.

Trichet zároveň vyzval vlády v eurozóne, aby zredukovali rozpočtové schodky v dohodnutom termíne a pomohli tak udržať dôveru vo verejné financie.

Pripomenul tiež, že medzinárodná spolupráca a koordinácia krokov je kľúčová pre reformu dohľadu nad finančným sektorom.

Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

1 bal zll