Investorom v eurozóne sa v decembri zhoršila nálada

Limburg 6. decembra (TASR) – Dôvera európskych investorov v ekonomiku eurozóny tento mesiac klesla z trojročného maxima v predchádzajúcom mesiaci. Dôvodom sú rastúce obavy z rozšírenia dlhovej krízy do ďalších krajín menovej únie. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu inštitútu Sentix so sídlom v nemeckom Limburgu.

Podľa tohto prieskumu hodnota indexu, ktorý odráža náladu investorov v 16-člennej menovej únii, v decembri klesla na 9,7 bodu z novembrových 14 bodov. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg očakávali, že sa zníži menej, a to na 11 bodov.

Zhoršil sa aj index hodnotenia súčasných podmienok na 12,75 bodu z 21,75 bodu v novembri.

Sentix zostavuje index už viac ako sedem rokov na základe prieskumu medzi investormi. Na ankete, ktorá sa uskutočnila v dňoch 2. až 4. decembra, sa zúčastnilo 904 investorov. Dôvodom zhoršenia ich nálady sú podľa Sentix obavy z dlhových problémov tzv. okrajových štátov eurozóny.

V Bruseli dnes rokujú ministri financií menovej únie, ktorí sa rozchádzajú v názore na to, či je potrebné zvýšiť objem prostriedkov v európskom záchrannom fonde zo súčasných 750 miliárd eur, aby sa zabránilo rozšíreniu dlhovej krízy z Grécka a Írska aj do Portugalska a Španielska. Európska centrálna banka v snahe upokojiť trhy začiatkom decembra oznámila, že odkladá ukončenie mimoriadnych opatrení na podporu likvidity európskych bánk.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal pop