HOSPODÁRSTVO: Investorom z KSVE sa vo februári zhoršila nálada

Bukurešť 19. februára (TASR) – Dôvera investorov v strednej a východnej Európe v budúcnosť svojich ekonomík vo februári klesla, a to prvýkrát od novembra 2009. Dôvodom sú jednak finančné problémy Grécka a tiež obavy, že zotavovanie západoeurópskych ekonomík, ktoré sú kľúčovými trhmi pre export z Východu, sa zastaví. To bude mať negatívny dopad aj na rast hospodárstva krajín strednej a východnej Európy (KSVE). Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Centra pre výskum európskej ekonomiky (ZEW) a Erste Bank.

Podľa tejto štúdie sa index očakávaní investorov a analytikov z KSVE v súvislosti s vývojom ekonomiky regiónu na najbližších 6 mesiacov tento mesiac znížil o 38,6 bodu na 20,5 bodu.

"Jedným z dôvodov jeho poklesu je aj súčasná diskusia o finančných problémoch Grécka," uviedla Mariela Borrelová zo ZEW, podľa ktorej sa KSVE obávajú, že aj ďalšie štáty eurozóny by mohli mať podobné problémy s nadmerným rozpočtovým deficitom a zadlžením, aké má Grécko.

Zotavovanie KSVE začalo v závere minulého roka slabnúť po tom, ako sa hospodársky rast Nemecka, ktoré je kľúčovým investorom a dovozcom produktov z Východu, v 4. kvartáli 2009 nečakane zastavil. A finančné problémy Grécka, ktoré má až štvornásobne vyšší rozpočtový schodok, ako povoľujú pravidlá Európskej únie, tieto obavy len prehĺbili.

Výkon českej ekonomiky, ktorá už v 2. štvrťroku 2009 prekonala recesiu, sa v posledných troch mesiacoch minulého roka znova znížil, a to o 0,6 %. A hrubý domáci produkt (HDP) Bulharska vlani klesol až o 6,2 % namiesto odhadovaných 5,4 %. Aj rumunská ekonomika sa prepadla hlbšie, ako sa očakávalo, a to až o 6,6 %, a nie o 6 %.

Spomedzi krajín regiónu sa vo februári najviac zhoršila nálada investorom v Chorvátsku – index ich očakávaní klesol o 48,7 bodu na 11,4 bodu, ďalej v Rumunsku, kde sa znížil o 42,1 bodu na 22,3 bodu. Naopak, najmenej klesla dôvera poľských investorov, a to o 28,5 bodu na 27,6 bodu.

Hodnota indexu odráža rozdiel medzi percentuálnym zastúpením investorov a analytikov, ktorí hodnotia budúcnosť pozitívne a tými, ktorí očakávajú zhoršenie situácie.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal gl