J. M. Barroso ocenil štrukturálne reformy slovenskej vlády

Bratislava 5. októbra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso sa ešte pred začiatkom dnešného rokovania zoskupenia Priateľov kohézie v Bratislave bilaterálne stretol s premiérom SR Robertom Ficom. Hovorili spolu aj o opatreniach, ktoré v hospodárskej politike prijíma súčasná slovenská vláda.

"Mal som príležitosť pogratulovať premiérovi Ficovi k opatreniam a jeho angažovanosti, ktoré prejavil pri presadzovaní štrukturálnych reforiem na Slovensku. Viem, že niektoré z týchto reforiem si vyžadujú od ľudí na Slovensku mnohé obete a že to so sebou nesie isté náklady. Ale v EK veríme, že toto je jediná cesta k udržateľnému rastu a prosperite všetkých Slovákov," zdôraznil Barroso na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii s Ficom.

Všetci zúčastnení stretnutia Priateľov kohézie podpísali dnes v Bratislave spoločnú deklaráciu týkajúcu sa eurorozpočtu na roky 2014 a 2020. Jednoznačne podporujú návrh Európskej komisie (EK) predstavený minulý rok. Z celkového objemu viac ako 1 bilión eur sa na politiku súdržnosti vyčleňuje 339 miliárd eur. To predstavuje oproti predchádzajúcemu obdobiu ich zníženie o 4,5 % alebo 15,8 miliardy eur.

Do skupiny Priateľov kohézie patrí Slovensko, Maďarsko, Česká republika, Poľsko, Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Grécko, Litva, Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Španielsko. Pripája sa aj Chorvátsko ako budúci člen EÚ. K ich najsilnejším protihráčom tzv. Priatelia lepšieho míňania – Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Fínsko, Holandsko, Rakúsko, Švédsko a Dánsko. Ich prioritou je výrazne znížiť objem európskeho rozpočtu, vrátane kohéznej politiky.

vjo er