J. Stiglitz: Problémy Európy ovplyvnia rast svetového hospodárstva

Štokholm 2. júna (TASR) – Svetový hospodársky rast sa ku koncu roka "podstatne spomalí", keďže stále viac európskych krajín redukuje svoje rozpočtové deficity úspornými balíčkami, čo zasa znižuje šance ekonomiky v Európe pokračovať v oživení. Povedal to v utorok (1.6.) v rozhovore pre agentúru Reuters nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu a bývalý hlavný ekonóm Svetovej banky (SB) Joseph Stiglitz.

Podľa neho zatiaľ nie je isté, či by svetová ekonomika opäť nemohla skĺznuť do recesie, no jedno je isté: Európa bude "v najbližšej budúcnosti čeliť obrovským výkyvom".

"Myslím si, že jediná vec, ktorou si všetci môžme byť istí, je, že nás čaká nestabilné obdobie," povedal Stiglitz. "A nestabilita je pre ekonomický rast problém."

Ako dodal, problémom je, že svetová ekonomika sa nachádza v začarovanom kruhu. "Úsporné opatrenia budú spomaľovať hospodársky rast. Slabé euro a oslabená európska ekonomika zasa začnú spôsobovať problémy ekonomike Spojených štátov," povedal ekonóm. Ďalším problémom je, že vysoký štátny dlh a rozpočtový deficit nemusia znižovať len okrajové, juhoeurópske štáty, ale aj takzvané jadro eurozóny, teda Nemecko, Francúzsko a Británia.

Okrem toho sú tu Spojené štáty, ktoré popri riziku preliatia fiškálnych problémov Európy do ich ekonomiky majú ešte aj vlastné problémy: oslabené banky, problematické účtovné štandardy či vyššie percento nesplácaných hypoték. "Mnohí Američania verili, že ekonomiku a jej oživenie potiahne export. To sa však zdá nanajvýš nepravdepodobné," povedal Stiglitz.

"Ekonomicky oslabená Amerika zasa sťaží situáciu Európe. Bohužiaľ, oba bloky sú vzájomne previazané, takže skôr si budú oživenie komplikovať, než ho podporovať," dodal Joseph Stiglitz.

1 dan zll