HOSPODÁRSTVO: Kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja eurozóny v novembri stúpol

Brusel 23. decembra (TASR) – Popredný ukazovateľ ďalšieho vývoja ekonomiky eurozóny sa v novembri odrazil od dna a po októbrovom poklese vzrástol. To signalizuje, že krátkodobé vyhliadky menovej únie sa mierne zlepšili. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu amerického inštitútu Conference Board, ktorý zverejnila agentúra RTTNews.

Kľúčový index hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index, LEI), ktorý predpovedá vývoj ekonomiky eurozóny v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa v novembri zvýšil na 105,3 bodu zo 104,7 bodu v októbri, kam hodnota indexu klesla zo septembrových 105 bodov.

„Novembrová hodnota LEI odráža zlepšenie širokej škály ukazovateľov, a to vrátane spotrebiteľskej a podnikateľskej dôvery,“ uviedol Bert Colijn, analytik Conference Board pre Európu.

Ale zároveň hodnota indexu súčasnej hospodárskej situácie v eurozóne zostala v novembri na októbrovej úrovni 101,5 bodu.

Index LEI vychádza z ôsmich ukazovateľov, ktoré hodnotia ekonomickú aktivitu v eurozóne, ako sú napríklad index ekonomického sentimentu, index nových objednávok na produkty z eurozóny, index nákupných manažérov a ďalšie významné indikátory.

12 bal vs