Krajiny V4 chcú, aby EÚ zakročila proti špekulatívnemu zdražovaniu

Bratislava 15. februára (TASR) – Lídri z krajín strednej Európy dnes vyzvali Európsku úniu (EÚ), aby prijala opatrenia, ktoré by zabránili "bezbrehému špekulatívnemu" zdražovaniu potravín, surovín a energií. To podľa nich brzdí zotavovanie ekonomík regiónu z recesie.

Ceny všetkých troch spomínaných položiek v ostatnom čase rastú. Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet už v tejto súvislosti varoval, že miera inflácie v eurozóne sa môže zvýšiť viac, ako sa čakalo, a po väčšinu roka sa môže držať nad hranicou 2 %, pri ktorej banka garantuje cenovú stabilitu.

Motorom zdražovania potravín je rast cien komodít, ako sú pšenica či nerafinovaný cukor, ktorého cena sa pohybuje na 30-ročnom maxime.

Agentúra Reuters cituje slovenskú premiérku Ivetu Radičovú, ktorá na tlačovej konferencii v Bratislave po skončení rokovaní krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vyhlásila, že Slovensko, Poľsko, Česko a Maďarsko veľmi znepokojuje toto "bezbrehé špekulatívne zdražovanie". Zároveň vyzvala európske inštitúcie, aby sa týmto problémom začali včas zaoberať.

Radičová dodala, že V4 navrhne na marcovom summite EÚ, aby sa o tejto téme diskutovalo.

V podobnom duchu sa dnes vyjadril aj taliansky minister hospodárstva Giulio Tremonti, ktorý označil špekulácie s komoditami za jeden z dôvodov zdražovania potravín.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl