HOSPODÁRSTVO: Krátkodobé vyhliadky eurozóny sa v auguste zhoršili

Brusel 26. septembra (TASR) – Geopolitické napätie v Európe sa už odrazilo aj na vývoji kľúčového ekonomického indikátora pre eurozónu. Jeho hodnota v auguste výrazne klesla, zatiaľ čo v júli ešte rástla. To signalizuje, že krátkodobé vyhliadky menovej únie sa zhoršili. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu inštitútu Conference Board, ktorý dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Presnejšie, kľúčový index hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index, LEI), ktorý predpovedá vývoj ekonomiky eurozóny v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa v auguste 2014 znížil medzimesačne o 0,6 % na 111,8 bodu po júlovom náraste o 0,3 % a júnovej stagnácii.

Aj hodnota čiastkového indexu súčasnej ekonomickej aktivity v eurozóne sa v auguste znížila, a to o 0,1 % na 101,8 bodu.

„Motorom výrazného zníženia LEI v auguste bol pokles indexu očakávaní podnikateľov v priemysle aj v sektore služieb, a tiež zhoršenie nálady spotrebiteľov,“ uviedol Bert Colijn, hlavný analytik Conference Board. Podľa neho sa výkon ekonomiky eurozóny, ktorá v 2. kvartáli stagnovala, tento rok zvýši menej ako o 1 %. A je tiež možné, že do konca tohto roka už nedosiahne žiadny rast.

Index LEI vychádza z ôsmich ukazovateľov, ktoré hodnotia ekonomickú aktivitu v eurozóne, ako sú napríklad index ekonomického sentimentu, index nových objednávok na produkty z eurozóny, index nákupných manažérov a ďalšie významné indikátory.

12 bal pop