Krehké zotavovanie európskej ekonomiky pokračuje, tvrdí EK

Brusel 25. februára (TASR) – Európska ekonomika sa ďalej zotavuje z najhlbšej a najdlhšej recesie vo svojej histórii, ale tento proces je stále krehký. Uviedla to dnes Európska komisia (EK) vo svojej aktualizovanej prognóze pre 7 najväčších ekonomík.

Komisia nezmenila odhad hrubého domáceho produktu (HDP) a miery inflácie pre eurozónu ani pre celú Európsku úniu (EÚ) a konštatovala, že jej prognóza z novembra 2009 sa ukazuje ako vyvážená. Naďalej teda očakáva, že hospodársky výkon eurozóny aj EÚ sa tento rok zvýši zhodne o 0,7 %, pričom vlani klesol HDP 16 krajín, ktoré zaviedli spoločnú menu, o 4 % a celej EÚ o 4,1 %.

Miera inflácie v únii podľa odhadu komisie tento rok dosiahne 1,4 % a v eurozóne vzrastú spotrebiteľské ceny oproti vlaňajšku o 1,1 %.

EK sa domnieva, že zlepšenie globálneho dopytu by mohlo oživiť export z Európy a prispieť k zrýchleniu jej hospodárskeho rastu. Investície však zostanú na nízkej úrovni, čo signalizuje negatívne vyhliadky pracovného trhu a v konečnom dôsledku slabé spotrebiteľské výdavky.

HDP takmer všetkých siedmich najväčších ekonomík EÚ, teda Nemecka, Francúzska, Británie, Talianska, Holandska a Poľska, sa tento rok zvýši, s výnimkou Španielska, ktoré stále neprekonalo recesiu. Týchto sedem krajín sa pritom podieľa až 80 % na celkovom výkone hospodárstva EÚ.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 bal gl