Kritika nemeckého prebytku je oprávnená len čiastočne

Berlín 17. novembra (TASR) – Jörg Asmussen, nemecký člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB), pokladá kritiku Európskej komisie (EK) veľkého nemeckého exportného prebytku čiastočne za opodstatnenú. DPA sa odvoláva na Asmussenovo vyjadrenie pre dnešné vydanie denníka Welt am Sonntag.

Nevyrovnaná zahranično-obchodná bilancia krajiny podľa neho odzrkadľuje zdržanlivosť v investičnej činnosti. Nemecký vnútorný dopyt je slabý preto, lebo nízkou zostáva súkromná spotreba a slabé sú aj verejné investície.

EK minulý týždeň rozhodla, že bude analyzovať vysoký nemecký prebytok zahraničného obchodu. Do jari budúceho roku chce zistiť, či treba chápať prebytok ako hospodársku nerovnováhu. Ak by to bolo tak, potom je to problém celej eurozóny.

Asmussen denníku povedal, že kritika nemeckého prebytku je "čiastočne oprávnená a čiastočne nie". Export je vysoký, lebo nemecké firmy ponúkajú konkurencieschopné produkty, o ktoré je na svetovom trhu záujem. "Z týchto exportov majú prínos aj naši európski partneri," pokračoval centrálny bankár, "ktorí dodávajú polotovary, ako napríklad Poľsko a Slovensko." Súhlasil však s tým, že Nemecko by mohlo mať väčší vnútorný dopyt. Ten by podporoval väčší dovoz, čím by sa obchodný prebytok krajiny znížil.

3 jns jk