Maďarsko sa dostalo v 1. štvrťroku z krízy

Budapešť 2. júna (TASR) – Maďarské domácnosti dostali v máji do poštových schránok brožúru vydanú za štátne prostriedky, v ktorej sa uvádza, že národná ekonomika sa dostala z poklesu, nech si zahraniční kritici o tom myslia čokoľvek. Reuters informuje, že v brožúre sa vyzdvihujú opatrenia konzervatívneho premiéra Viktora Orbána. Tvrdí sa v nej: "Maďarsko je na tom lepšie."

Štatistický úrad tento týždeň oznámil, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v 1. štvrťroku voči poslednému štvrťroku vlaňajška vzrástol o 0,7 %. Tým sa Maďarsko dostalo z druhej recesie za posledných pár rokov. Ďalšou dobrou správou, ktorá mohla urobiť premiérovi máj najlepším mesiacom od jeho prevzatia moci v roku 2010, bolo oznámenie Európskej komisie, že ruší sankčné konanie voči Budapešti, ktoré proti nej pred časom zaviedla, lebo výrazne prekračovala povolený 3-% strop deficitu verejných financií.

Pre Orbána sú obe správy politickým triumfom, rehabilitáciou po tom, čo Brusel, Medzinárodný menový fond a légie analytikov roky predpovedali, že jeho výstredná, neortodoxná hospodárska politika zruinuje krajinu. "Hovorím to pokojne," povedal Orbán po zverejnení správ, "myslím si, že to, čo robíme, robíme úspešne".

Už sa ukazuje, čo to stojí. Ekonomika v 1. štvrťroku zostala ešte 0,9 % pod svojou úrovňou v rovnakom období vlaňajška. A mnohí ekonómovia sa domnievajú, že Orbánova politika odsúdi Maďarsko na roky nízkeho nerovnomerného prírastku HDP. Tvrdia, že k tomu dôjde preto, lebo premiér odradil niektorých zahraničných investorov, ktorých peniaze sú potrebné, aby sa posilnil hospodársky rast krajiny.

Orbánomika, ako sa začína označovať súčasná maďarská vládna hospodárska politika, začala prevody peňazí zo súkromného sektora spotrebiteľom a do verejnej sféry. Uskutočňujú sa v nádeji, že znížia rozpočtový schodok a vyvolávajú ekonomický vzostup. Súčasťou opatrení je aj to, že elektrárne musia znižovať ceny elektrickej energie pre zákazníkov, zavedenie dane pre banky, ktorá je najvyššia v EÚ, faktické znárodnenie súkromných penzijných fondov a uvalenie "krízovej dane" na telekomunikačné spoločnosti, energetické firmy a veľké obchodné reťazce. Vo všetkých sektoroch sú cudzinci veľkými podielnikmi.

Ekonóm Nomury Attard Montalto povedal, že celkový prospech z týchto krokov môže dosiahnuť len asi 1 %, ale ničí sa potenciálny 3,5- až 4-% rast v budúcnosti.

Mnohí národohospodári tvrdia, že je ešte predčasné hovoriť, že Maďarsko prekonalo krízu. Avšak vývoz vzrástol a hlavný podiel majú na ňom vyspelé technológie, najmä výroba automobilov. Tohto sektora a niekoľkých ďalších sa však nedotkli Orbánove daňové opatrenia. Daimler vložil do svojho závodu Mercedes, uvedeného vlani v Maďarsku do prevádzky, 800 miliónov eur. Audi vybudovalo vo svojej kapacite novú montážnu linku. V 2. polroku tohto roku by sa mala priblížiť k plnému plánovanému výkonu.

Predpokladá sa, že maďarskí roľníci budú v tomto roku úspešnejší než vlani, čo tiež prispeje k rastu HDP.

Orbán zožal kritiku aj za iné opatrenia, napríklad za zníženie cien elektriny, udržanie nízkej inflácie, ktorá sa prejavila v raste spotrebiteľskej dôvery.

Maďarský index GKI-Erste spotrebiteľskej a podnikateľskej dôvery sa dostal v máji na najvyššiu hodnotu za posledných 22 mesiacov.

Najväčšou Achillovou pätou Maďarska sa stal vládny dlh. Dosiahol 80 % maďarského HDP a je najvyšší medzi krajinami strednej Európy.

Globálne finančné trhy sa topia v peniazoch, ktoré čerpajú od rozhodujúcich centrálnych bánk. Tie ich vydávajú, lebo sa pokúšajú podporiť domáci hospodársky rast. Časť z nich plynie do maďarských finančných aktív vrátane dlhopisov. Ale situácia sa môže zmeniť, keď veľké štáty prestanú zúrivo tlačiť peniaze.

Maďarský štátny dlh nie je proporčne vyšší než u viacerých západných štátov. Ale výpredaje maďarských štátnych dlhopisov, pred ktorým varujú ekonómovia už dlhé mesiace, sa ešte neobjavil.

V Maďarsku niektorí ľudia usudzujú, že je načase, aby sa vyhodnotilo, kto má lepšie riešenia – Orbán alebo politici v Bruseli či MMF, ktorí ho dlho kritizovali.

"Ak sa pozriete na juhoeurópske krajiny, ktoré ortodoxne dodržiavali plán úspor, dostali sa do krízovej špirály," povedal analytik Takarekbank Gergely Suppan. A dodal, "že ak sa Maďarsko porovnáva s nimi, darí sa mu oveľa lepšie".

1 jns pop