Medziročná miera inflácie v eurozóne bola na úrovni 1,4 %

Brusel 30. júna (TASR) – Medziročná miera inflácie v eurozóne sa podľa rýchleho odhadu štatistického úradu EÚ Eurostat v júni pohybovala na úrovni na 1,4 %, čo je medzimesačne pokles o 0,2 percentuálneho bodu oproti májovej hodnote 1,6 %.

Májová hodnota odhadu je nižšia, ako očakávajú odborníci, ale je v súlade s cieľmi, ktoré si kladie Európska centrálna banka (ECB), t. j. v strednodobom horizonte ju držať pod hladinou 2 %. ECB potrebuje túto podmienku na to, aby svojou monetárnou politikou mohla vyvolať ustálenie priaznivého vývoja na trhoch.

Inflácia v eurozóne sa meria Indexom spotrebiteľských cien menovej únie (Monetary Union Index of Consumer Prices, MUICP). Oficiálny štatistický úrad Európskej únie pri rýchlom odhade inflácie vychádza z prvých dostupných údajov o vývoji cien v danom mesiaci v jednotlivých štátoch eurozóny, ako aj z prvých informácií o pohybe cien energií. Skúsenosti ukázali, že tento odhad je spoľahlivý. Za ostatné dva roky bol v 19 prípadoch úplne presný a v piatich prípadoch sa od konečnej revidovanej hodnoty líšil o 0,1 %.

Spresnené údaje o miere inflácie v eurozóne i celej Európskej únii (EÚ) za máj zverejní Eurostat 14. júla.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl