Mimoriadny summit EÚ bude venovaný aj aktuálnym problémom Grécka

Bratislava 10. februára (TASR) – Lídri členských krajín Európskej únie (EÚ) budú vo štvrtok na neformálnom zasadnutí v Bruseli diskutovať o aktuálnej ekonomickej situácií, pričom sa pravdepodobne dotknú aj súčasnej finančnej situácie v Grécku. Na mimoriadnom rokovaní Európskej rady (ER), ktoré zvolal jej predseda Herman Van Rompuy, sa zúčastní aj slovenský premiér Robert Fico.

V rámci diskusie venovanej ekonomike bude cieľom rokovania ER príprava novej stratégie pre rast a zamestnanosť Európa 2020, ktorá má byť prijatá na marcovom zasadnutí rady. Hlavným cieľom nového dokumentu, ktorý nahradí súčasnú Lisabonskú stratégiu, je dosiahnutie udržateľného hospodárskeho rastu. Najvyšší predstavitelia členských štátov EÚ majú diskutovať aj o otázkach týkajúcich sa zmeny klímy, a to na základe výsledkov nedávnej konferencie v Kodani.

Ešte pred zasadnutím neformálneho summitu v Bruseli sa na podnet maďarského predsedu vlády Gordona Bajnaiho uskutoční aj stretnutie krajín regiónu V4. Témou stretnutia budú najmä ich pozície k Stratégii EÚ 2020.

vjo