HOSPODÁRSTVO: Na ceste k ekonomickému kabinetu sa prešiel prvý úsek

Frankfurt nad Mohanom 7. februára (TASR) – Na ceste k vytvoreniu hospodárskej vlády eurozóny sa prekonala prvá prekážka. Uviedol to v komentári k výsledkom piatkového (4. 2.) summitu EÚ v Bruseli nemecký denník Financial Times Deutschland. Vyzdvihol, že eurozóna bude rokovať o návrhu nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej o zvyšovaní konkurencieschopnosti spoločenstva. O detailoch projektu sa bude ešte ostro diskutovať.

Pred rokom kancelárka podobný zámer dôrazne odmietala. V budúcnosti by sa však tento projekt mohol stať realitou. Na výročných stretnutiach šéfov štátov a vlád eurozóny by sa malo rokovať o jej čo najjednotnejšej hospodárskej politike. Prvý summit eurozóny je naplánovaný na marec. Termín oznámili na spoločnej tlačovej konferencii kancelárka Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Na rokovaní európskej sedemnástky by sa mala hospodárska politika jej členov zbližovať formou dobrovoľných záväzkov, ktoré by viedli k zvyšovaniu ich konkurencieschopnosti. Prvý summit bude mať motto: Chrániť šťastie európskej jednoty pre budúce pokolenia.

Cieľ by sa mal dosahovať tak, že sa vlády zaviažu dostať sa v jednotlivých oblastiach na úroveň najlepších spomedzi nich. Nebude to však také jednoduché. Napríklad Belgicko nezruší svoj systém rastu miezd, ktorý sa orientuje na mzdový vývoj v susedných krajinách. To, čo sa v Nemecku propaguje pod heslom Dôchodok pre všetkých od 67 rokov, Francúzi zrejme neprijmú. Po dôchodkovej reforme, ktorej podstatou bolo zvýšenie hranice odchodu do penzie zo 60 na 62 rokov, sa už úprava v tejto oblasti neplánuje.

FTD zdôrazňuje, že koncom marca sa bude rokovať aj o Európskom fonde finančnej stability (EFSF), ktorý má byť prebudovaný. Jeho manévrovací priestor by sa mal rozšíriť. Na podrobnostiach zmien sa majú v krátkom čase dohodnúť ministri financií.

Pakt rastu hospodárskej konkurencieschopnosti bude koordinovať stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, ktorý by sa mal súčasne stať aj neoficiálnym prezidentom euroskupiny.

Do novej formy spolupráce v eurozóne sa však môžu zapojiť aj nečlenovia. Poľsko už o ňu prejavilo záujem. Údajne Veľká Británia sa o ňu nebude zaujímať nikdy.

Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

12 jns pop