Nálada v ekonomike eurozóny sa zlepšuje

Mníchov 6. februára (TASR) – Signály oživenia ekonomiky eurozóny sa začínajú množiť. Index ekonomickej dôvery v eurozóne inštitútu Ifo vyskočil v 1. štvrťroku na 95,1 bodu z 81,7 bodu v poslednom kvartáli vlani. Index sa zvýšil prvý raz po dvoch poklesoch po sebe, informovala agentúra Reuters.

"Už vidíme svetlo na konci tunela," uviedol prezident Ifo Hans-Werner Sinn. Index sa vypočítal na základe prieskumu medzi 281 expertmi z viacerých krajín.

Opýtaní síce hodnotia súčasnú situáciu o niečo pesimistickejšie, ale očakávania týkajúce sa vývoja v najbližších 6 mesiacoch sú výrazne pozitívnejšie a dosiahli najvyššiu úroveň takmer za dva roky. Celkovo sa počíta v najbližšom polroku so zlepšením situácie vo všetkých krajinách menovej únie okrem Cypru, Fínska, Portugalska a Španielska.

V pondelok (4. 2.) vzrástol index dôvery investorov inštitútu Sentix v ekonomiku eurozóny už šiestykrát po sebe. Čiastkový index vyhliadok na najbližších 6 mesiacov dokonca vyskočil na najvyššiu úroveň od začiatku finančnej krízy pred 6 rokmi.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl