HOSPODÁRSTVO: Nemecko je za podporu ekonomiky, ale pri dodržaní pravidiel

Brusel 23. októbra (TASR) – Nemecko sa rovnako ako Francúzsko domnieva, že rozpočtová stratégia eurozóny by mala zahŕňať aj podporu hospodárskeho rastu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová ale zároveň varuje členov bloku pred návratom k predkrízovým nadmerným výdavkom v rámci snahy o oživenie ekonomiky. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hospodárstvo regiónu, ktorý zaviedol euro, podľa Reuters „koketuje“ so stagnáciou a defláciou. Lídri dvoch najväčších ekonomík bloku sa dnes pred začiatkom summitu Európskej únie (EÚ) zhodli, že je potrebné podporiť hospodársky rast, ale ich názory na to, ako postupovať, sú diametrálne odlišné.

Jadrom sporu sú rozpočtové pravidlá EÚ, ktoré nútia štáty, aby zredukovali schodky v rozpočte a štátne dlhy a získali si tak dôveru investorov. Paríž ale tvrdí, že úsporné opatrenia brzdia ekonomiku. Merkelová zase pripomína, že ani vysoké deficity nepomáhajú jej rastu. Po príchode do Bruselu konštatovala, že Európa zažili obdobie vysokých deficitov a nulového rastu, takže by sa mala poučiť z minulosti. A vyjadrila nádej, že lídri nájdu spoločné riešenie.

Európska komisia (EK) v súčasnosti analyzuje návrhy rozpočtov na rok 2015, ktoré jej predložili členské štáty eurozóny na posúdenie. Podľa pravidiel o rozpočtovej disciplíne musia členovia eurozóny každý rok postupne znižovať svoje deficity, až dosiahnu vyrovnaný rozpočet. To má zabrániť opakovaniu dlhovej krízy, ktorú vyvolalo nadmerné utrácanie niektorých štátov.

Francúzsku a Taliansku sa však nedarí plniť fiškálne ciele tak, ako sa zaviazali. Tvrdia, že potrebujú viac času na zníženie deficitu a štátneho dlhu. Obom tak hrozí, že im komisia vráti rozpočty na prepracovanie.

Francúzsky prezident Francois Hollande však vyhlasuje, že ho nič nezastaví na ceste k cieľu, ktorým je tvorba nových pracovných miest a oživenie ekonomiky.

„Budeme rešpektovať pravidlá, ale s maximálnou flexibilitou,“ vyhlásil.

Aj prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi sa pridal k tým, ktorí vyzývajú na zvýšenie výdavkov na podporu hospodárskeho rastu. Sľúbil tiež, že ECB použije v boji s defláciou všetky dostupné nástroje, ale dochádzajú mu zbrane, keďže niektorí členovia Rady guvernérov ECB sú proti tzv. kvantitatívnemu uvoľňovaniu, teda programu nákupu aktív eurozóny.

Nemecko, ktoré pre zmenu čelí kritike za to, že nechce míňať viac peňazí na podporu slabnúceho hospodárstva, sa drží svojho cieľa, a tým je vyrovnaný rozpočet na budúci rok. Merkelová kritikom odkázala, že jej vláda podporila investičný program v rozsahu 300 miliárd eur, ktorý pripravuje nový šéf EK Jeane-Claude Juncker a jeho cieľom je zvýšenie rastového potenciálu Európy. Kancelárka zároveň uvítala jeho sľub, že rozpočtové pravidlá sa meniť nebudú.

Nemecko a EK považujú investičný program, ktorý má prilákať súkromných investorov, za najlepší spôsob, ako napumpovať miliardy eur do ekonomiky bez toho, aby sa štáty ešte viac zadlžili. Juncker má predstaviť svoj návrh ešte do Vianoc.

1 bal gl